LTC695CN-3.3#PBF
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 16DIP
product image
LTC695CN-3.3#PBF Picture
SeekIC No. : 003570368 Detail
LTC695CN-3.3#PBF: IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 16DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC695CN-3.3#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Simple Reset/Power-On Reset Number of Voltages Monitored: 1
Output: Open Drain or Open Collector Package / Case : BGA-52
Reset: Active High/Active Low Reset Timeout: 140 ms Minimum
Voltage - Threshold: 2.9V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 16-DIP
Description
Series: -
Type: Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored: 1
Reset: Active High/Active Low
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Output: Open Drain or Open Collector
Reset Timeout: 140 ms Minimum
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Threshold: 2.9V
Packaging: Tube
Manufacturer: Linear Technology
Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC695CN-3.3#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ResetActive High/Active Low
Package / Case16-DIP (300 mil)
PackagingTube
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold2.9V