LTE-5208A
Infrared Emitters Infrared 940nm
product image
LTE-5208A Picture
SeekIC No. : 0019337 Detail
LTE-5208A: Infrared Emitters Infrared 940nm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTE-5208A
Mfg:
Lite-On
Quick Details
Packaging : Bulk
Description
Wavelength :
Beam Angle :
Radiant Intensity :
Maximum Operating Temperature :
Minimum Operating Temperature :
Package / Case :
Packaging : Bulk
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTE-5208A
VendorLite-On Inc
CategoryOptoelectronics
Voltage - Forward (Vf) Typ1.2V
Current - DC Forward (If)100mA
Wavelength940nm
Viewing Angle40°
Radiant Intensity (Ie) Min @ If4.81mW @ 20mA
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT 1 3/4
OrientationTop View
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names LTE 5208A