LTE-5228A
Infrared Emitters Infrared 940nm
product image
LTE-5228A Picture
SeekIC No. : 0018983 Detail
LTE-5228A: Infrared Emitters Infrared 940nm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTE-5228A
Mfg:
Lite-On
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Wavelength : 940 nm Beam Angle : 40 deg
Radiant Intensity : 3.31 mW/sr to 7.22 mW/sr Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C Packaging : Bulk
Description
Package / Case :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Bulk
Wavelength : 940 nm
Beam Angle : 40 deg
Radiant Intensity : 3.31 mW/sr to 7.22 mW/sr
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTE-5228A
VendorLite-On Inc
CategoryOptoelectronics
Voltage - Forward (Vf) Typ1.2V
Current - DC Forward (If)100mA
Wavelength940nm
Viewing Angle40°
Radiant Intensity (Ie) Min @ If4.81mW @ 20mA
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT 1 3/4
OrientationTop View
PackagingBulk
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names LTE 5228A