LTIGK5L-1S-WH-AM-FN-125N
SWITCH ROCKER DPST-NC 15A 125V
product image
LTIGK5L-1S-WH-AM-FN-125N Picture
SeekIC No. : 004169705 Detail
LTIGK5L-1S-WH-AM-FN-125N: SWITCH ROCKER DPST-NC 15A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTIGK5L-1S-WH-AM-FN-125N
  • Qty
  • 0~12
Quick Details
Series: LTIG Manufacturer: Carling Technologies
Circuit: DPST-NC Data Rate : 3000 Mbps
Switch Function: On-Mom Current Rating: 15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC: 125V Voltage Rating - DC: 28V
Actuator Style: Concave (Standard V) - Illuminated Color - Actuator/Cap: White
Actuator Marking: No Marking Illumination Type, Color: Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal): 125 VAC Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Solder Lug Ingress Protection: -
Features: - Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Description
Voltage Rating - AC: 125V
Actuator Marking: No Marking
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Features: -
Packaging: Bulk
Ingress Protection: -
Termination Style: Solder Lug
Illumination Voltage (Nominal): 125 VAC
Voltage Rating - DC: 28V
Actuator Style: Concave (Standard V) - Illuminated
Switch Function: On-Mom
Color - Actuator/Cap: White
Current Rating: 15A (AC/DC)
Manufacturer: Carling Technologies
Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color: Neon, Amber
Circuit: DPST-NC
Series: LTIG
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTIGK5L-1S-WH-AM-FN-125N
VendorCarling Technologies
CategorySwitches
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Contact Rating @ Voltage15A @ 125VAC
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout Dimensions36.83mm x 21.08mm