LVK12R020DER
Current Sense Resistors - SMD 0.02ohm .5% 4 Terminal
product image
LVK12R020DER Picture
SeekIC No. : 001301808 Detail
LVK12R020DER: Current Sense Resistors - SMD 0.02ohm .5% 4 Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LVK12R020DER
Quick Details
Resistance : 20 mOhms Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 0.5 % Temperature Coefficient : 50 PPM / C
Package / Case : 1206 (3216 metric) Series : LVK
Product : 4 Terminal Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L x 0.5 mm H
Product : 4 Terminal
Resistance : 20 mOhms
Tolerance : 0.5 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationLVK12R020DER
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.02
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±0.5%
Lead Style4-Terminal Surface Mount (SMD - SMT)
Case1206 (3216 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionCurrent Sense, Thick Film