LVK20R039FER
Current Sense Resistors - SMD 0.039ohm 1% 4 Terminal
product image
LVK20R039FER Picture
SeekIC No. : 001299726 Detail
LVK20R039FER: Current Sense Resistors - SMD 0.039ohm 1% 4 Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LVK20R039FER
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Resistance : 39 mOhms Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Tolerance : 1 % Temperature Coefficient : 50 PPM / C
Package / Case : 2010 (5025 metric) Series : LVK
Product : 4 Terminal Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Dimensions : 2.5 mm W x 5 mm L x 0.5 mm H
Description
Tolerance : 1 %
Product : 4 Terminal
Temperature Coefficient : 50 PPM / C
Series : LVK
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Resistance : 39 mOhms
Package / Case : 2010 (5025 metric)
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLVK20R039FER
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.039
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±1%
Lead Style4-Terminal Surface Mount (SMD - SMT)
Case2010 (5025 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionCurrent Sense, Thick Film