LVK24R030DER
Current Sense Resistors - SMD 0.03ohm .5% 4 Terminal
product image
LVK24R030DER Picture
SeekIC No. : 001298985 Detail
LVK24R030DER: Current Sense Resistors - SMD 0.03ohm .5% 4 Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LVK24R030DER
Quick Details
Resistance : 30 mOhms Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 0.5 % Temperature Coefficient : 50 PPM / C
Package / Case : 2412 Series : LVK
Product : 4 Terminal Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Dimensions : 3.2 mm W x 6.4 mm L x 0.5 mm H
Description
Power Rating : 1 Watt
Resistance : 30 mOhms
Product : 4 Terminal
Tolerance : 0.5 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationLVK24R030DER
VendorOhmite (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.03
Power (Watts)1W
Tolerance±0.5%
Lead Style4-Terminal Surface Mount (SMD - SMT)
Case2412 (6231 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionCurrent Sense, Thick Film