LW020A71
CONVERTER DC/DC 5V 20W OUT
product image
LW020A71 Picture
SeekIC No. : 003654492 Detail
LW020A71: CONVERTER DC/DC 5V 20W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LW020A71
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: LW020 Manufacturer: GE Energy
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Package / Case : BGA-48
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 4A Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: With Remote On/Off
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.39" H (50.8mm x 50.8mm x 9.9mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 110°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 81%
Packaging: Bulk
Current - Output (Max): 4A
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Power (Watts) - Manufacture Series: 20W
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Package / Case: 8-DIP Module
Series: LW020
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.39" H (50.8mm x 50.8mm x 9.9mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLW020A71
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output5V
Power (Watts)20W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 4A