LW3122-0100-A
Rocker Switches & Paddle Switches 10A DPDT ON-ON
product image
LW3122-0100-A Picture
SeekIC No. : 002626901 Detail
LW3122-0100-A: Rocker Switches & Paddle Switches 10A DPDT ON-ON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LW3122-0100-A
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - NONE - ON
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 30 V Termination Style : Quick Connect
Actuator : Rocker Color : Black
Mounting Style : Panel Contact Plating : Silver
Illumination : Not Illuminated
Description
Power Rating :
Terminal Seal :
Illumination Color :
Switch Function : ON - NONE - ON
Actuator : Rocker
Mounting Style : Panel
Contact Form : DPDT
Termination Style : Quick Connect
Contact Plating : Silver
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Color : Black
Current Rating : 10 A
Voltage Rating DC : 30 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLW3122-0100-A
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Contact Rating @ Voltage10A @ 125VAC
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage-
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout Dimensions32.00mm x 19.80mm
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names LW3122 0100 A