LX8386A-33CP
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220
product image
LX8386A-33CP Picture
SeekIC No. : 003595116 Detail
LX8386A-33CP: IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LX8386A-33CP
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Analog Mixed Signal Group
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 1.1V @ 1.5A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A (Min) Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220, Power
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 10V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Current - Output: 1.5A (Min)
Manufacturer: Microsemi Analog Mixed Signal Group
Voltage - Dropout (Typical): 1.1V @ 1.5A
Supplier Device Package: TO-220, Power
Parameters:
Technical/Catalog InformationLX8386A-33CP
VendorMicrosemi-IPG
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3
PackagingTube
Current - Output1.5A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.75 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.5A