LY1-0-DC12
General Purpose / Industrial Relays PCB SPDT 12 VDC
product image
LY1-0-DC12 Picture
SeekIC No. : 002547718 Detail
LY1-0-DC12: General Purpose / Industrial Relays PCB SPDT 12 VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY1-0-DC12
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Contact Current Rating : 15 A
Coil Voltage : 12 VDC Coil Resistance : 160 Ohms
Coil Current : 75 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 160 Ohms
Contact Current Rating : 15 A
Contact Form : SPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Coil Current : 75 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY1-0-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 110VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current75mA