LY1-0-DC24
General Purpose / Industrial Relays PCB SPDT 24VDC
product image
LY1-0-DC24 Picture
SeekIC No. : 002547763 Detail
LY1-0-DC24: General Purpose / Industrial Relays PCB SPDT 24VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY1-0-DC24
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Contact Current Rating : 15 A
Coil Voltage : 24 VDC Coil Resistance : 650 Ohms
Coil Current : 36.9 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 15 A
Contact Form : SPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Coil Resistance : 650 Ohms
Coil Current : 36.9 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY1-0-DC24
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 110VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current36.9mA