LY1F-AC24
General Purpose / Industrial Relays PLG-N SPDT 24VAC
product image
LY1F-AC24 Picture
SeekIC No. : 002547571 Detail
LY1F-AC24: General Purpose / Industrial Relays PLG-N SPDT 24VAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY1F-AC24
Quick Details
Contact Form : SPDT Contact Current Rating : 15 A
Coil Voltage : 24 VAC Coil Resistance : 180 Ohms
Coil Current : 53.8 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 24 VAC
Contact Current Rating : 15 A
Contact Form : SPDT
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Screw
Coil Resistance : 180 Ohms
Coil Current : 53.8 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY1F-AC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 110VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current46mA