LY2-0-AC12
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
product image
LY2-0-AC12 Picture
SeekIC No. : 003829182 Detail
LY2-0-AC12: RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2-0-AC12
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: LY Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 91mA Coil Voltage: 12VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Turn On Voltage (Max): 9.6 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 3.6 VAC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Rating (Current): 10A
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Coil Current: 91mA
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Turn Off Voltage (Min): 3.6 VAC
Coil Voltage: 12VAC
Turn On Voltage (Max): 9.6 VAC
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: LY
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2-0-AC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage12VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)9.6 VAC
Coil Current91mA