LY2-0-AC24
General Purpose / Industrial Relays PCB DPDT 24VAC
product image
LY2-0-AC24 Picture
SeekIC No. : 002548371 Detail
LY2-0-AC24: General Purpose / Industrial Relays PCB DPDT 24VAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2-0-AC24
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 24 VAC Coil Resistance : 180 Ohms
Coil Current : 53.8 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 24 VAC
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Coil Resistance : 180 Ohms
Coil Current : 53.8 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2-0-AC24
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage24VAC
Control Off Voltage (Min)7.2 VAC
Control On Voltage (Max)19.2 VAC
Coil Current46mA