LY2-0-DC100/110
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
product image
LY2-0-DC100/110 Picture
SeekIC No. : 003829183 Detail
LY2-0-DC100/110: RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2-0-DC100/110
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: LY Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 10mA Coil Voltage: 110VDC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 88 VDC Turn Off Voltage (Min): 11 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Rating (Current): 10A
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Coil Current: 10mA
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Features: -
Coil Voltage: 110VDC
Turn Off Voltage (Min): 11 VDC
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: LY
Turn On Voltage (Max): 88 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2-0-DC100/110
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current10mA