LY3F-DC24
General Purpose / Industrial Relays Plug-in 3PDT 24 VDC 10 A Upper mtg brck
product image
LY3F-DC24 Picture
SeekIC No. : 002549186 Detail
LY3F-DC24: General Purpose / Industrial Relays Plug-in 3PDT 24 VDC 10 A Upper mtg brck
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY3F-DC24
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 3 Form C (3PDT-BM) Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 24 VDC Coil Resistance : 410 Ohms
Coil Current : 58.6 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Screw Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Form : 3 Form C (3PDT-BM)
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 10 A
Coil Resistance : 410 Ohms
Coil Current : 58.6 mA
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Screw
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY3F-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeAutomotive
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSocketable
Circuit3PDT (3 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current58.6mA