Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=233.0x41.5x26.5 14- Seg Dot
M0116MY-161LSBR1: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=233.0x41.5x26.5 14- Seg Dot
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 16 x 1 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 233 mm x 41.5 mm x 26.5 mm | Voltage Rating : | 4.5 V to 5.5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 20 C to + 70 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0116MY-161LSBR1 |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 10.00mm H x 5.00mm W |
| Format | - |
| Display Format | 16 x 1 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Viewing Area | 132.50mm L x 11.00mm W |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 233.00mm x 41.50mm x 26.50mm |
| Interface | Serial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0116MY 161LSBR1 M0116MY161LSBR1 |