MODULE VF CHAR 1X16 5.1MM
M0116SD-161SDB1-S: MODULE VF CHAR 1X16 5.1MM
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | M0116SD-161SDB1-S |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 5.10mm H x 2.55mm W |
| Format | 5 x 7 Dots |
| Display Format | 16 x 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Viewing Area | 61.80mm L x 5.10mm W |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 100.00mm x 28.00mm x 1.60mm |
| Interface | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0116SD 161SDB1 S M0116SD161SDB1S |