Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 1 x 16 80.0 x 36.0 x 11.0
M0116SD-161SDBR1-1: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 1 x 16 80.0 x 36.0 x 11.0
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 16 x 1 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 80 mm x 36 mm x 11 mm | Voltage Rating : | 5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 20 C to + 70 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0116SD-161SDBR1-1 |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 5.29mm H x 2.80mm W |
| Format | 5 x 8 Dots |
| Display Format | 16 x 1 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 5V |
| Viewing Area | 51.50mm L x 5.29mm W |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 80.00mm x 36.00mm x 11.00mm |
| Interface | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0116SD 161SDBR1 1 M0116SD161SDBR11 |