Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=164.0x34.0x25.5 5 x 8 Dot
M0120MD-201MDBR2-1: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=164.0x34.0x25.5 5 x 8 Dot
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 20 x 1 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 164 mm x 34 mm x 25.5 mm | Voltage Rating : | 4.5 V to 5.5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 20 C to + 70 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0120MD-201MDBR2-1 |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 9.00mm H x 4.35mm W |
| Format | 5 x 7 Dots |
| Display Format | 20 x 1 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Viewing Area | 115.50mm L x 9.00mm W |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 164.00mm x 34.00mm x 25.50mm |
| Interface | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0120MD 201MDBR2 1 M0120MD201MDBR21 |