Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=182.0x33.5x17.6 5 x 8 Dot
M0240SD-402MDAR1-3: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=182.0x33.5x17.6 5 x 8 Dot
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 40 x 2 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 182 mm x 33.5 mm x 17.6 mm | Voltage Rating : | 4.5 V to 5.5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 20 C to + 70 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0240SD-402MDAR1-3 |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 5.34mm H x 2.10mm W |
| Format | 5 x 8 Dots |
| Display Format | 40 x 2 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Viewing Area | 134.75mm L x 11.50mm W |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 182.00mm x 33.50mm x 17.60mm |
| Interface | Parallel |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0240SD 402MDAR1 3 M0240SD402MDAR13 |