Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 4 x 20 150.0 x 64.0 x 26.5
M0420SD-204MDAR1-C: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 4 x 20 150.0 x 64.0 x 26.5
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $31.14 - 31.14 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 4 x 20 100.0 x 60.0 x 20.6
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 20 x 4 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 150 mm x 64 mm x 26.5 mm | Voltage Rating : | 5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 40 C to + 80 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0420SD-204MDAR1-C |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 4.87mm H x 3.07mm W |
| Format | 5 x 7 Dots |
| Display Format | 20 x 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Voltage - Supply | 5V |
| Viewing Area | 89.52mm L x 33.07mm W |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 150.00mm x 64.00mm x 26.50mm |
| Interface | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0420SD 204MDAR1 C M0420SD204MDAR1C |