FILTER EMI 1500 PF PI TYPE MIL
M15733/28-0002: FILTER EMI 1500 PF PI TYPE MIL
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Type: | Low Pass | Technology: | LC (Pi) |
| Maximum Operating Temperature : | + 75 C | Number of Channels: | 1 |
| Center / Cutoff Frequency: | - | Attenuation Value: | - |
| Resistance - Channel (Ohms): | - | Current: | 10A |
| Values: | C = 1500pF | ESD Protection: | No |
| Filter Order: | 3rd | Applications: | MIL-PRF-15733 |
| Package / Case: | Axial, Bushing - 2 Hooked Leads | Size / Dimension: | 0.187" Dia x 0.359" L (4.75mm x 9.12mm) |
| Height: | - |
| Technical/Catalog Information | M15733/28-0002 |
| Vendor | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Category | Filters |
| Package / Case | 0.187" Dia x 0.359" L (4.75mm x 9.12mm) |
| Packaging | Bulk |
| Attenuation Value | - |
| Capacitance | 1500pF |
| Current | 10A |
| Center / Cutoff Frequency | - |
| Filter Type | Low Pass |
| Voltage | 100V |
| Impedance | - |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M15733 28 0002 M15733280002 410 1229 ND 4101229ND 410-1229 |