FILTER EMI 1750 PF PI TYPE MIL
M15733/33-0002: FILTER EMI 1750 PF PI TYPE MIL
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Type: | Low Pass | Technology: | LC (Pi) |
| Maximum Operating Temperature : | + 75 C | Number of Channels: | 1 |
| Center / Cutoff Frequency: | - | Attenuation Value: | - |
| Resistance - Channel (Ohms): | - | Current: | 10A |
| Values: | C = 1750pF | ESD Protection: | No |
| Filter Order: | 3rd | Applications: | MIL-PRF-15733 |
| Package / Case: | Axial, Eyelet | Size / Dimension: | 0.190" Dia x 0.400" L (4.83mm x 10.16mm) |
| Height: | - |
| Technical/Catalog Information | M15733/33-0002 |
| Vendor | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Category | Filters |
| Package / Case | 0.190" Dia x 0.263" L (4.83mm x 5.84mm) |
| Packaging | Bulk |
| Attenuation Value | - |
| Capacitance | 1750pF |
| Current | 10A |
| Center / Cutoff Frequency | - |
| Filter Type | Low Pass |
| Voltage | 125V |
| Impedance | - |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M15733 33 0002 M15733330002 410 1232 ND 4101232ND 410-1232 |