FILTER EMI 0.68 UF L TYPE MIL
M15733/49-0001: FILTER EMI 0.68 UF L TYPE MIL
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Type: | Low Pass | Technology: | LC |
| Number of Channels: | 1 | Center / Cutoff Frequency: | - |
| Attenuation Value: | - | Package / Case : | PDIP W-28 |
| Resistance - Channel (Ohms): | - | Current: | 15A |
| Values: | C = 0.68µF | ESD Protection: | No |
| Filter Order: | 2nd | Applications: | MIL-PRF-15733 |
| Package / Case: | Axial, Bushing | Size / Dimension: | - |
| Height: | - |
| Technical/Catalog Information | M15733/49-0001 |
| Vendor | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Category | Filters |
| Package / Case | 0.416" Dia x 0.662" L (10.57mm x 16.81mm) |
| Packaging | Tray |
| Attenuation Value | - |
| Capacitance | 0.68F |
| Current | 15A |
| Center / Cutoff Frequency | - |
| Filter Type | Low Pass |
| Voltage | 50V |
| Impedance | - |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M15733 49 0001 M15733490001 410 1240 ND 4101240ND 410-1240 |