FILTER EMI 2000 PF PI TYPE MIL
M15733/61-0004: FILTER EMI 2000 PF PI TYPE MIL
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Type: | Low Pass | Technology: | LC (Pi) |
| Maximum Operating Temperature : | + 75 C | Number of Channels: | 1 |
| Center / Cutoff Frequency: | - | Attenuation Value: | - |
| Resistance - Channel (Ohms): | - | Current: | 25A |
| Values: | C = 2000pF | ESD Protection: | No |
| Filter Order: | 3rd | Applications: | MIL-PRF-15733 |
| Package / Case: | Axial, Bushing - 2 Notched Leads | Size / Dimension: | 0.375" Dia x 0.687" L (9.53mm x 17.45mm) |
| Height: | - |
| Technical/Catalog Information | M15733/61-0004 |
| Vendor | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Category | Filters |
| Package / Case | 0.375" Dia x 0.687" L (9.53mm x 17.45mm) |
| Packaging | Bulk |
| Attenuation Value | - |
| Capacitance | 2000pF |
| Current | 25A |
| Center / Cutoff Frequency | - |
| Filter Type | Low Pass |
| Voltage | 350V, 500V |
| Impedance | - |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M15733 61 0004 M15733610004 410 1247 ND 4101247ND 410-1247 |