Diodes (General Purpose, Power, Switching) 80V 100mA
M1MA152KT1G: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 80V 100mA
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Switching Diodes | Peak Reverse Voltage : | 80 V |
| Forward Continuous Current : | 0.1 A | Max Surge Current : | 0.5 A |
| Configuration : | Single | Recovery Time : | 3 ns |
| Forward Voltage Drop : | 1.2 V | Maximum Reverse Leakage Current : | 0.1 uA |
| Operating Temperature Range : | + 150 C | Package / Case : | SC-59-3 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M1MA152KT1G |
| Vendor | ON Semiconductor |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 100mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 3ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 75V |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-59 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M1MA152KT1G M1MA152KT1G |