Rocker Switches & Paddle Switches ON(ON) SNAP-IN .450 BLK RKR/BZL SLDR 6A
M2015TJW01-FA-1A-RO: Rocker Switches & Paddle Switches ON(ON) SNAP-IN .450 BLK RKR/BZL SLDR 6A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | SPDT | Switch Function : | ON - NONE - (ON) |
| Current Rating : | 6 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Solder Lug | Actuator : | Rocker |
| Color : | Black | Mounting Style : | PCB |
| Terminal Seal : | Epoxy | Contact Plating : | Silver |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | M2015TJW01-FA-1A-RO |
| Vendor | NKK Switches of America Inc |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 6A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage | - |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | 15.90mm x 12.50mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M2015TJW01 FA 1A RO M2015TJW01FA1ARO |