Rocker Switches & Paddle Switches ON-ON(ON) SNP-IN WHT RKR BLK BZL SLDR LUG
M2027TJW01-FB-1A: Rocker Switches & Paddle Switches ON-ON(ON) SNP-IN WHT RKR BLK BZL SLDR LUG
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | 3P3T | Switch Function : | ON - ON - (ON) |
| Current Rating : | 6 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Solder Lug | Actuator : | Rocker |
| Color : | White | Mounting Style : | PCB |
| Terminal Seal : | Epoxy | Contact Plating : | Silver |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | M2027TJW01-FB-1A |
| Vendor | NKK Switches of America Inc |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SP3T |
| Switch Function | On-On-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 6A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | 15.90mm x 13.10mm |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M2027TJW01 FB 1A M2027TJW01FB1A |