Rocker Switches & Paddle Switches ON-ON(ON) SNP-IN RED PDL GRN/RED LEDS BZL
M2027TJW01-GC-3A-FC: Rocker Switches & Paddle Switches ON-ON(ON) SNP-IN RED PDL GRN/RED LEDS BZL
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | 3P3T | Switch Function : | ON - ON - (ON) |
| Current Rating : | 6 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Solder Lug | Actuator : | Paddle |
| Color : | Red | Mounting Style : | PCB |
| Terminal Seal : | Epoxy | Contact Plating : | Silver |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | M2027TJW01-GC-3A-FC |
| Vendor | NKK Switches of America Inc |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SP3T |
| Switch Function | On-On-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 6A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | LED, Red/ Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2 VDC |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | 18.70mm x 15.90mm |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M2027TJW01 GC 3A FC M2027TJW01GC3AFC |