Rocker Switches & Paddle Switches DPDT (ON)-OFF-(ON) .450" PADDLE BLACK
M2028TJW01-GA-1A: Rocker Switches & Paddle Switches DPDT (ON)-OFF-(ON) .450" PADDLE BLACK
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | DPDT | Switch Function : | ON - OFF - ON | ||
| Current Rating : | 6 A | Voltage Rating AC : | 250 V | ||
| Termination Style : | Lug | Actuator : | Paddle | ||
| Mounting Style : | Panel | Terminal Seal : | Epoxy | ||
| Contact Plating : | Silver | Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | M2028TJW01-GA-1A |
| Vendor | NKK Switches of America Inc |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 6A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage | - |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | 15.90mm x 13.10mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M2028TJW01 GA 1A M2028TJW01GA1A 360 2274 ND 3602274ND 360-2274 |