SW TOGGLE 3PDT THR CAP SILV PC
M2032K1S1W08-A: SW TOGGLE 3PDT THR CAP SILV PC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | M | Manufacturer: | NKK Switches | ||
| Operating Supply Voltage : | 8 V | Circuit: | 3PDT | ||
| Switch Function: | On-On | Contact Rating @ Voltage: | 6A @ 125VAC | ||
| Actuator Type: | Snap On Paddle | Actuator Length: | 9.40mm | ||
| Illumination: | Non-Illuminated | Mounting Type: | Panel Mount | ||
| Termination Style: | Wire Wrap | Bushing Thread: | 1/4-40 |
| Technical/Catalog Information | M2032K1S1W08-A |
| Vendor | NKK Switches of America Inc |
| Category | Switches |
| Circuit | 3PDT |
| Switch Function | On-Off-On |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Actuator Length | 9.40mm |
| Actuator Type | Paddle |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Contact Rating @ Voltage | 6A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Termination Style | Wire Wrap |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M2032K1S1W08 A M2032K1S1W08A |