Toggle Switches SPDT ON-ON 6A
M2112JCFW01-A-RO: Toggle Switches SPDT ON-ON 6A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.23 - .28 / Piece
Circuit Board Hardware - PCB M2.5X0.45 M/F 15mm AL Stdoff
| Contact Form : | SPDT | Switch Function : | ON - NONE - ON | ||
| Termination Style : | Solder Lug | Mounting Style : | PCB | ||
| Terminal Seal : | Epoxy | Contact Plating : | Silver |
| Technical/Catalog Information | M2112JCFW01-A-RO |
| Vendor | NKK Switches of America Inc |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-On |
| Contact Rating @ Voltage | 6A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | LED, Red/ Green |
| Illumination Voltage | 2.1 VDC |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | 15.90mm x 13.10mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M2112JCFW01 A RO M2112JCFW01ARO |