EEPROM 5.5V 1K (128x8)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 1 Kbit | Organization : | 128 x 8 |
| Data Retention : | 40 yr | Maximum Clock Frequency : | 0.4 MHz |
| Maximum Operating Current : | 2 mA | Operating Supply Voltage : | 6.5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | SO-8 |
| Technical/Catalog Information | M24C01-WMN6T |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 1K (128 x 8) |
| Speed | 400kHz |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Package / Case | 8-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M24C01 WMN6T M24C01WMN6T 497 1602 1 ND 49716021ND 497-1602-1 |