EEPROM EEPROM S I2C 4k
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 4 Kbit | Organization : | 512 K x 8 |
| Data Retention : | 40 yr | Maximum Clock Frequency : | 0.4 MHz |
| Maximum Operating Current : | 2 mA | Operating Supply Voltage : | 1.8 V, 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TSSOP-8 |
| Technical/Catalog Information | M24C04-WDW6TP |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 4K (512 x 8) |
| Speed | 400kHz |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Package / Case | 8-TSSOP |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROM - Serial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M24C04 WDW6TP M24C04WDW6TP 497 5088 6 ND 49750886ND 497-5088-6 |