EEPROM 128 Kbit 64 Kbit and 32 Kbit serial
M24C64-RDW6TP: EEPROM 128 Kbit 64 Kbit and 32 Kbit serial
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 64 Kbit | Organization : | 8 K x 8 |
| Data Retention : | 40 yr | Maximum Clock Frequency : | 0.4 MHz |
| Maximum Operating Current : | 0.8 mA | Operating Supply Voltage : | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | TSSOP-8 |
| Technical/Catalog Information | M24C64-RDW6TP |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 64K (8K x 8) |
| Speed | 400kHz |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Package / Case | 8-TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M24C64 RDW6TP M24C64RDW6TP 497 8647 2 ND 49786472ND 497-8647-2 |