EPROM 1M (128Kx8) 120ns
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Type : | OTP, UV | Memory Size : | 1 MB | ||
| Organization : | 128 Kbit x 8 | Interface Type : | Parallel | ||
| Operating Current : | 50 mA | Programming Voltage : | 12.75 V | ||
| Operating Supply Voltage : | 5 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | PLCC-32 |
| Technical/Catalog Information | M27C1001-12C6 |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | OTP EPROM |
| Memory Size | 1M (128K x 8) |
| Speed | 120ns |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 32-PLCC |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EPROMs |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M27C1001 12C6 M27C100112C6 497 1630 5 ND 49716305ND 497-1630-5 |