EEPROM 1 MBIT 128KB X8 UV EPROM
M27C1001-35C6: EEPROM 1 MBIT 128KB X8 UV EPROM
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 1 Mbit | Organization : | 128 K x 8 |
| Maximum Operating Current : | 50 mA | Operating Supply Voltage : | 5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | PLCC-32 |
| Technical/Catalog Information | M27C1001-35C6 |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | OTP EPROM |
| Memory Size | 1M (128K x 8) |
| Speed | 35ns |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 32-PLCC |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EPROMs |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M27C1001 35C6 M27C100135C6 |