EPROM OTP 512K
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 512 Kbit | Organization : | 64 K x 8 |
| Interface Type : | Parallel | Operating Current : | 50 mA |
| Programming Voltage : | 12.75 V | Operating Supply Voltage : | 5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | SMD/SMT |
| Package / Case : | PLCC-32 |
| Technical/Catalog Information | M27C512-10C6 |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | OTP EPROM |
| Memory Size | 512K (64K x 8) |
| Speed | 100ns |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 32-PLCC |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EPROMs |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M27C512 10C6 M27C51210C6 |