M27C801-100F6
EPROM 8M (1Mx8) 100ns
product image
M27C801-100F6 Picture
SeekIC No. : 00464143 Detail
M27C801-100F6: EPROM 8M (1Mx8) 100ns
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
M27C801-100F6
Quick Details
Type : OTP, UV Memory Size : 8 MB
Organization : 1 MB x 8 Interface Type : Parallel
Operating Current : 50 mA Programming Voltage : 12.75 V
Operating Supply Voltage : 5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Interface Type : Parallel
Operating Supply Voltage : 5 V
Type : OTP, UV
Operating Current : 50 mA
Programming Voltage : 12.75 V
Package / Case : FDIP-32W
Memory Size : 8 MB
Organization : 1 MB x 8
Pinout
  Connection Diagram
Description
The M27C801-100F6 is one member of th 8 Mbit (1Mb x 8) UV EPROM and OTP EPROM device that has two control functions and has a standby mode which reduces the supply current from 35mA to 100A. This device is also placed in the standby mode by applying a CMOS high signal to the E input.
Features of the M27C801-100F6 are:(1)5 V +/- 10% supply voltage in Read operation; (2)Access time: 55 ns; (3)low Power Consumption: Active current: 35 mA at 5 MHz and Standby current: 100 uA; (4)Programming voltage: 12.75 V 0.25 V; (5)Programming time: 50 us/word; (6)Electronic signature: Manufacturer code: 20h and Device code: 42h; (7)ECOPACKR packages available.
The absolute maximum ratings of the M27C801-100F6 can be summarized as:(1)Ambient operating temperature:40 to 125 °C;(2)Temperature under bias:50 to 125 °C;(3)Storage temperature:65 to 150 °C;(4)Input or output voltage (except A9):2 to 7 V;(5)Supply voltage:2 to 7 V;(6)A9 voltage:2 to 13.5 V;(7)Program supply voltage:2 to 14 V.
The electrical characteristics of this M27C801-100F6 can be summarized as:(1)Input leakage current: ±10 A;(2)Output leakage current: ±10 A;(3)Supply current: 35 mA;(4)Supply current (Standby) TTL: 1 mA;(5)Supply current (Standby) CMOS: 100 A;(6)Program current: 10 A;(7)Input low voltage:0.3 to 0.8 V;(8)Input high voltage: 2 to VCC+1 V;(9)Output low voltage: 0.4 V;(10)Output high voltage TTL: 3.6 V;(11)Output high voltage CMOS: VCC-0.7 V. If you want to know more information about the M27C801-100F6, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationM27C801-100F6
Memory TypeUV EPROM
Memory Size8M (1M x 8)
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C