MCU 3/5V 96K 64-LQFP LEAD FREE
M306S0FAGP#U0: MCU 3/5V 96K 64-LQFP LEAD FREE
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.39 - .55 / Piece
Schottky (Diodes & Rectifiers) 60 Volt 30 Amp Dual 160 Amp IFSM
| Technical/Catalog Information | M306S0FAGP#U0 |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| RAM Size | 24K x 8 |
| Number of I /O | 20 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Speed | 15MHz |
| Controller Series | M16C/60 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | M16C/60 |
| Data Converters | - |
| Core Size | 16-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Connectivity | I²C, SIO, UART/USART |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M306S0FAGP#U0 M306S0FAGP#U0 |