IC M16C/6S MCU FLASH 64LQFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.39 - .55 / Piece
Schottky (Diodes & Rectifiers) 60 Volt 30 Amp Dual 160 Amp IFSM
| Series: | M16C™ M16C/60/6S | Manufacturer: | Renesas Electronics America | ||
| Core Processor: | M16C/60 | Core Size: | 16/32-Bit | ||
| Speed: | 15MHz | Connectivity: | I²C, SIO, UART/USART | ||
| Peripherals: | DMA, WDT | Propagation Delay Time : | 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V | ||
| Number of I /O: | 20 | Program Memory Size: | 96KB (96K x 8) | ||
| Program Memory Type: | FLASH | EEPROM Size: | - | ||
| RAM Size: | 24K x 8 | Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V | ||
| Data Converters: | - | Oscillator Type: | Internal | ||
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C | Package / Case: | 64-LQFP |
| Technical/Catalog Information | M306S0FAGP#U3 |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| RAM Size | 24K x 8 |
| Number of I /O | 20 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Speed | 15MHz |
| Controller Series | M16C/60 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | M16C/60 |
| Data Converters | - |
| Core Size | 16-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Connectivity | I²C, SIO, UART/USART |
| Peripherals | DMA, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M306S0FAGP#U3 M306S0FAGP#U3 |