IC 740 MCU EPROM 48K 80LCC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | 740/38000 | Manufacturer: | Renesas Electronics America | ||
| Core Processor: | 740 | Core Size: | 8-Bit | ||
| Speed: | 10MHz | Connectivity: | SIO, UART/USART | ||
| Peripherals: | - | Propagation Delay Time : | 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V | ||
| Number of I /O: | 72 | Program Memory Size: | 48KB (48K x 8) | ||
| Program Memory Type: | EPROM | EEPROM Size: | - | ||
| RAM Size: | 1K x 8 | Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 5.5 V | ||
| Data Converters: | A/D 8x8b; D/A 2x8b | Oscillator Type: | External | ||
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C | Package / Case: | 80-LCC |
| Technical/Catalog Information | M38067ECAFS |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 48KB (48K x 8) |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Number of I /O | 72 |
| Package / Case | 80-QFP |
| Speed | 10MHz |
| Controller Series | 740/38000 Series |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | OTP |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | 740 |
| Data Converters | A/D 8x8b; D/A 2x8b |
| Core Size | 8-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Connectivity | SIO, UART/USART |
| Peripherals | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M38067ECAFS M38067ECAFS |