Other Power Management Up to 8 Lo Pwr SRAM
M40Z300WMQ6E: Other Power Management Up to 8 Lo Pwr SRAM
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Output Voltage Range : | - 0.3 V to + 0.3 V | Input Voltage Range : | + 2.7 V to + 3.6 V |
| Input Current : | 4 mA | Operating Temperature Range : | - 40 C to + 85 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SO-16 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M40Z300WMQ6E |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Reset | Active Low |
| Package / Case | 16-SOIC (3.9mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Reset Timeout | - |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Voltage - Threshold | 2.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M40Z300WMQ6E M40Z300WMQ6E 497 2801 5 ND 49728015ND 497-2801-5 |