Real Time Clock Serial 256K (32Kx8)
M41T256YMT7E: Real Time Clock Serial 256K (32Kx8)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Function : | Clock, Calendar | RTC Bus Interface : | Serial |
| Time Format : | HH:MM:SS:hh | RTC Memory Size : | 32768 B |
| Supply Voltage - Max : | 5.5 V | Supply Voltage - Min : | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Minimum Operating Temperature : | - 25 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SO-44 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M41T256YMT7E |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Memory Size | 256K (32K x 8) |
| Package / Case | 44-SOP |
| Packaging | Tube |
| Type | Clock/Calendar/NVSRAM |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M41T256YMT7E M41T256YMT7E 497 2816 5 ND 49728165ND 497-2816-5 |