Real Time Clock Serial Access 85ns
M41T315V-85MH6F: Real Time Clock Serial Access 85ns
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Function : | Clock, Calendar, Supervisor | RTC Bus Interface : | Phantom Clock | ||
| Time Format : | HH:MM:SS:hh | Supply Voltage - Max : | 3.6 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 3 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 40 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SO-28 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M41T315V-85MH6F |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Interface | Serial |
| Memory Size | 8B |
| Package / Case | 28-SOIC, 28-SOH (8.48mm Width) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Type | Phantom Time Chip |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M41T315V 85MH6F M41T315V85MH6F 497 4703 1 ND 49747031ND 497-4703-1 |