Supervisory Circuits SRAM TK 16X8 85ns
M48T212V-85MH1E: Supervisory Circuits SRAM TK 16X8 85ns
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Voltages Monitored : | 1 | Monitored Voltage : | 3 V to 3.6 V |
| Manual Reset : | Not Resettable | Watchdog : | Watchdog |
| Battery Backup Switching : | Backup | Supply Voltage - Max : | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min : | 3 V | Supply Current (Typ) : | 10000 uA |
| Maximum Power Dissipation : | 1000 mW | Maximum Operating Temperature : | + 70 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOIC-44 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M48T212V-85MH1E |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | External |
| Package / Case | 44-SOH |
| Packaging | Tube |
| Type | Clock/Calendar/NVSRAM |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M48T212V 85MH1E M48T212V85MH1E 497 2841 5 ND 49728415ND 497-2841-5 |