TRANSDUCER 4-20MA 50PSI
M5151-000005-050PG: TRANSDUCER 4-20MA 50PSI
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $103.96 - 113.7 / Piece
Industrial Pressure / Force Sensors 4-20mA output 0-1000 psig
US $103.96 - 108.61 / Piece
Industrial Pressure / Force Sensors 4-20mA output 0-3000 psig
| Series: | M5100 | Manufacturer: | Measurement Specialties Inc. |
| Pressure Type: | Gauge | Operating Pressure: | 50 PSI |
| Package / Case : | QFN-48 EP | Port Size: | Male, 1/4" (6.35mm) NPT |
| Output: | 4 ~ 20mA | Accuracy: | - |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 30 V | Termination Style: | Cable 2' |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Technical/Catalog Information | M5151-000005-050PG |
| Vendor | Measurement Specialties Inc. |
| Category | Sensors, Transducers |
| Operating Pressure | 0 ~ 50 PSIG |
| Voltage - Rated | * |
| Output | 4 ~ 20mA |
| Package / Case | Stainless Steel |
| Pressure Type | Gauge |
| Features | * |
| Interface | 2' Cable |
| Pressure Port | 1/4" (6.3mm) 18 NPT Male |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M5151 000005 050PG M5151000005050PG 223 1040 ND 2231040ND 223-1040 |