Gates (AND / NAND / OR / NOR) Quad 2-Input NAND
M74HC03RM13TR: Gates (AND / NAND / OR / NOR) Quad 2-Input NAND
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | NAND | Logic Family : | HC | ||
| Number of Gates : | 4 | Number of Lines (Input / Output) : | 2-IN / 1 | ||
| Low Level Output Current : | 5.2 mA | Propagation Delay Time : | 60 ns at 2 V, 12 ns at 4.5 V, 10 ns at 6 V | ||
| Supply Voltage - Max : | 6 V | Supply Voltage - Min : | 2 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOP-14 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC03RM13TR |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Number of Circuits | 4 - Quad |
| Package / Case | 14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL |
| Logic Type | NAND Gate |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Inputs | 2 |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Supply Voltage | 2 V ~ 6 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M74HC03RM13TR M74HC03RM13TR 497 1750 1 ND 49717501ND 497-1750-1 |